Pečujte o svůj chrup

Zajímavosti


21/Lis/2024

Zubní povlak je náš hlavní nepřítel číslo jedna. Bez něj by nebylo zánětů dásní, zubního kamene, zubního kazu, ani parodontitidy. Jedná se o měkký bělavý povlak na povrchu zubů, dásní, ale i zubních náhradách či rovnátkách.

Skládá se z bakterií, zbytků potravy, složek slin, odloupaných buněk apod.

 

Nejčastěji se tvoří v místech, která jsou těžko přístupná tzv. samoočišťování.

  • rozhraní zubu a dásně – krček zubu
  • mezizubní prostory
  • nepravidelně uspořádané zuby – rotace, stěsnání, sklonění

Samoočišťování je schopnost našeho jazyku, slin, tváří a zubů přirozené čistit určité oblasti bez pomoci zubního kartáčku ???? např. vrcholky a vnější svahy hrbolků našich zubů.

A protože je zubní plak měkký a lepkavý jako např. tavený sýr, je nutné jej odstranit hlavně mechanicky! Tzn. pomocí zubního a mezizubní kartáčku, ruku v ruce i se správnou technikou čištění.


21/Lis/2024

Správná technika čištění zubů je základem pro krásné a zdravé zuby. Myslíte si, že si umíte čistit zuby? Jdete postupně zub po zubu nebo jen bezduše drhnete zuby a je vám jedno jak? Čištění zubů není jednoduchá záležitost. Ve škole jste se také museli naučit číst a psát, nešlo to bez pomoci. Proto i správnému čištění zubů se člověk musí naučit.

Žádný sebedražší a sebekvalitnější zubní kartáček vám zuby nevyčistí, dokud nebudete vědět jak na to. Proto je tu pro vás níže pár instruktážních videí, jak na to.

Pár základních pravidel:

  • žádné horizontální pohyby – ublížíte nejen zubům, ale i vašim dásním
  • není důležitá délka čištění, ale technika!
  • uchopte kartáček jako psací pero nebo tužku
  • přiložte jej v úhlu 45° na rozhraní zubu a dásně (ke krčku zubu do žlábku)
  • provádějte pomalé krouživé pohyby, musíte být neustále v kontaktu se žlábkem zubu
  • jděte zub po zubu, nejlépe začínat od zadních stoliček směrem k předním zubům

Čištění s obyčejným kartáčkem

 

Čištění s mezizubním kartáčkem

 

Čištění zubů s rovnátky

 


21/Lis/2024

Každý z nás ví, že k pravidelným denním povinnostem patří i čištění zubů. Je to pro mnoho z nás občas zdržující záležitost a proto ji nevěnujeme dostatek času a myslíme si, že ústní vody a pasty za nás udělají maximum. Jenže to jsme na omylu. Zubní plak (povlak), který po každém jídle ulpívá na našich zubech je měkký a lepkavý jako „tavený sýr“, takže jej musíme odstranit mechanicky, a až potom přijde na řadu chemie. Čištění zubů není jen tak jednoduchá záležitost jak si každý myslí. A jak jsme se museli naučit číst a psát, tak se musíme naučit správnému čištění zubů


21/Lis/2024

Zub se skládá ze tří základních částí:

  • zubní korunka
  • krček
  • zubní kořen

Uvnitř zubní korunky se nachází dřeňová dutina. V oblasti zubního krčku přechází tato dutina v kořenový kanálek.

Zub je složen ze tří rozdílných tvrdých tkání, a to skloviny, dentinu a cementu. Uvnitř dřeňové dutiny a kořenového kanálku se nachází zubní dřeň, která zajišťuje výživu a inervaci celému zubu.

Upevnění kořene v zubním lůžku zajišťuje periodoncium (parodont), které se skládá z dásně, period. vazů, alveolární kosti a cementu.

Prostor mezi volných okrajem dásně a povrchem zubu se nazývá dásňový žlábek (sulcus).


logo-karident-2

Naše stomatologické centrum se specializuje nejen na preventivní a záchovnou stomatologii, ale i ošetření parodontologických pacientů. Pravidelně se zúčastňujeme kurzů a školení zaměřených na nejmodernější způsoby ošetření ve stomatologii a v dentální hygieně. Spolupracujeme s předními zubními laboratořemi v Brně.