Parodontologie Brno - Královo Pole
img +420 777 929 553
info@karident.cz
img Karident s.r.o., Purkyňova 2855/97a, Královo Pole - Brno, 612 00

Parodontologie

Parodontologie je obor zubního lékařství, který se zabývá léčbou a zachováním závěsného aparátu zubu, tzv. parodontu.

Závěsný aparát obklopuje a upevňuje zub v jeho pozici. Tvoří ho:

  • gingiva (dáseň)
  • zubní cement na povrchu kořene
  • kostěné lůžko (alveolární kost)
  • periodoncium (ozubice)
  • dásňový žlábek (sulcus gingivalis)

Jak vzniká parodontitida („paradentóza“)?

Vše začíná u vaší ústní hygieny. Jak jsem již napsala v úvodu – bez zubního povlaku není zubního kamene ani zánětů. Bakterie obsažené v zubním povlaku způsobují zánět dásně (tzv. gingivitida). Toto stádium je vratné důkladnou a správnou dentální hygienou (efektivní technika čištění + vhodné dentální pomůcky). Zánět dásní se projeví nejčastěji krvácením, citlivostí až bolestivostí, dásně jsou nateklé a červené.

Neléčený zánět se stupňuje a šíří do okolních tkání. Dochází k narušení úponu dásně k povrchu zubu a vzniku tzv. parodontálních kapes/chobotů. Tyto choboty se postupně plní povlakem a zubním kamenem. Zubní kámen, který se nachází pod dásní, je zbarven do tmava. Postupem času se dáseň snižuje a kost v okolí postižených zubů resorbuje (rozpouští se/ubývá). V této fázi si již nejste schopni daná místa vyčistit sami. Chceme-li tento proces zastavit, potřebujeme pomoc dentální hygienistky nebo zubního lékaře.

Viklavost zubů a jejich následná ztráta

Jelikož došlo k poškození závěsného aparátu, zuby se začnou viklat, časem můžou i vypadnout. Tento celý proces se označuje jako parodontitida.

Začíná zcela nepozorovaně od občasného krvácení dásní. Posléze jsou viditelné změny zjištěny až na rtg snímcích – úbytek kosti. Dále se může objevit vytékání hnisu z dásní, zápach z úst, tvorba parodontálních chobotů, viklavost zubů, až jejich ztráta. S těmito problémy vám pomůže parodontologie Brno. Pokud u vás již něco podobného nastalo, nečekejte a navštivte svého zubního lékaře.

Průběh parodontitidy

Průběh parodontitidy – zánět dásní, poškození závěsného aparátu zubu, tvorba parodontálních chobotů se zubním povlakem a kamenem. V neposlední řadě i ztráta kosti.

 

yemek tarifleri bahis siteleri tipobet superonline fatura ödeme işbankası borç sorgulama elektrik faturası ödeme tl yükleme hgs yükleme garanti bankası borç sorgulama turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri hgs yükleme