Jak vzniká parodontitida?
img +420 777 929 553
info@karident.cz
img Karident s.r.o., Purkyňova 2855/97a, Královo Pole - Brno, 612 00

Parodontitida

Parodontitida je po zubním kazu nejčastější onemocnění dutiny ústní. Postihuje nejen zuby, dásně, ale také kost.

Více než polovina obyvatel má tuto nemoc a ani o tom neví, protože ze začátku probíhá skrytě a bezbolestně. Později se parodontitida projevuje obávanými příznaky, jako je viklavost zubů, úbytek kosti a záněty dásní.

Jak vzniká parodontitida?

Vše začíná nepozorovaně jako prostý zánět dásní z nedostatečné ústní hygieny. Avšak postupem času se bakterie v nahromaděném povlaku díky svým toxickým látkám dostávají pod dáseň a současně ničí nejen závěsný aparát zubu (parodont), ale i kost, které udržují zub na místě.

Dochází k ústupu kosti a vzniku tzv. parodontálních váčků (kapes / chobotů). V těchto kapsách se snáze hromadí agresivnější bakterie a celý proces se stupňuje. Zub se začíná viklat, až po čase vypadne.

Jde celý proces zastavit?

Parodontitida začíná úbytkem kosti. Již počáteční ztráty lze diagnostikovat na rtg snímcích, v ústech pouhým okem bez speciálního vyšetření nikoliv. Vznikají parodontální kapsy, kde se hromadí povlak, který zmineralizuje v poddásňový zubní kámen. Tyto parodontální kapsy si pacient již bohužel dám není schopen vyčistit. A jestliže chceme celý proces zastavit, je pacient odkázán na pravidelné návštěvy dentální hygienistky, která mu tyto prostory vyčistí pomocí speciálních nástrojů a přístrojů. Celý proces parodontitidy je nezvratný, nikdy vám již zmizelá kost nedoroste.

Průběh parodontitidy
Průběh parodontitidy – zánět dásní, poškození závěsného aparátu zubu, tvorba parodontálních chobotů se zubním povlakem a kamenem. V neposlední řadě i ztráta kosti.

 

 

 

 

 

yemek tarifleri bahis siteleri tipobet superonline fatura ödeme işbankası borç sorgulama elektrik faturası ödeme tl yükleme hgs yükleme garanti bankası borç sorgulama turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri hgs yükleme