Jak vzniká parodontitida?
img +420 777 929 553
info@karident.cz
img Karident s.r.o., Purkyňova 2855/97a, Královo Pole - Brno, 612 00

Parodontitida

Parodontitida je po zubním kazu nejčastější onemocnění dutiny ústní. Postihuje nejen zuby, dásně, ale také kost.

Více než polovina obyvatel má tuto nemoc a ani o tom neví, protože ze začátku probíhá skrytě a bezbolestně. Později se parodontitida projevuje obávanými příznaky, jako je viklavost zubů, úbytek kosti a záněty dásní.

Jak vzniká parodontitida?

Vše začíná nepozorovaně jako prostý zánět dásní z nedostatečné ústní hygieny. Avšak postupem času se bakterie v nahromaděném povlaku díky svým toxickým látkám dostávají pod dáseň a současně ničí nejen závěsný aparát zubu (parodont), ale i kost, které udržují zub na místě.

Dochází k ústupu kosti a vzniku tzv. parodontálních váčků (kapes / chobotů). V těchto kapsách se snáze hromadí agresivnější bakterie a celý proces se stupňuje. Zub se začíná viklat, až po čase vypadne.

Jde celý proces zastavit?

Parodontitida začíná úbytkem kosti. Již počáteční ztráty lze diagnostikovat na rtg snímcích, v ústech pouhým okem bez speciálního vyšetření nikoliv. Vznikají parodontální kapsy, kde se hromadí povlak, který zmineralizuje v poddásňový zubní kámen. Tyto parodontální kapsy si pacient již bohužel dám není schopen vyčistit. A jestliže chceme celý proces zastavit, je pacient odkázán na pravidelné návštěvy dentální hygienistky, která mu tyto prostory vyčistí pomocí speciálních nástrojů a přístrojů. Celý proces parodontitidy je nezvratný, nikdy vám již zmizelá kost nedoroste.

Průběh parodontitidy
Průběh parodontitidy – zánět dásní, poškození závěsného aparátu zubu, tvorba parodontálních chobotů se zubním povlakem a kamenem. V neposlední řadě i ztráta kosti.