Vznik zubního kazu
img +420 777 929 553
info@karident.cz
img Karident s.r.o., Purkyňova 2855/97a, Královo Pole - Brno, 612 00

Jak vzniká zubní kaz

Zubní kaz je jedno z nejčastějších infekčních onemocnění, se kterým se můžeme setkat. Bakterie, které se v našim ústech hromadí v podobě zubního povlaku, ulpívají nejčastěji na těžko pro nás čistitelných místech (rýhy, jamky na žvýkacích ploškách, mezizubní prostory, v okolí krčku zubu, na povrchu obnaženého kořene apod).

Vznik zubního kazu – Bakterie se živí sacharidy z naší potravy a produkují kyseliny. Tyto agresivní kyseliny narušují povrch zubu. Dochází k demineralizaci (odvápnění) skloviny, a posléze i ke vzniku povrchového kazu. Odvápnění se projevuje nejčastěji jako křídově bílá léze.

Postupem času, kdy sklovina je již narušena, zubní kaz pronikne od hlubší vrstvy, měkčího dentinu, kde se rychle šíří. Povrchové kazy nejsou nijak bolestivé, ale později může být zub citlivý na změny teploty (studené či teplé), ale i na sladké či kyselé pochutiny.

Jestliže se bakterie dostanou až k „nervu“ zubu, vznikne zánět dřeně, který se projeví nejčastěji akutní spontánní bolestivostí, někdy i vystřelující do okolních oblastí. V tomto případě je již na místě ošetření kořenových kanálku, nikoliv jen plombička. Zub samozřejmě může i „odumřít“ zcela bez příznaků.

Průběh zubního kazu:

 

yemek tarifleri bahis siteleri tipobet superonline fatura ödeme işbankası borç sorgulama elektrik faturası ödeme tl yükleme hgs yükleme garanti bankası borç sorgulama turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme elektrik fatura ödeme vodafone fatura ödeme igdaş fatura ödeme trafik cezası ödeme iski fatura ödeme hgs yükleme tl yükleme kontör yükleme tatlı tarifleri iç giyim pasta tarifleri hgs yükleme